Kočíky dnes v niektorých prípadoch predstavujú doslova umelecké diela. Mamičky sa môžu skutočne vyšantiť, pretože výber je široký. Pestrofarebný, so vzorom alebo bez, tmavý, svetlý či v pastelových farbách, dnes je už možné všetko. Pri niektorých značkách si môžete zvoliť aj farbu jednotlivých detailov kočíka a pre náročnejšie mamičky sú dostupné tiež kočíky v limitovaných edíciách. Samozrejme, ako sa vraví, každá sranda niečo stojí a inak to nie je ani v prípade kočíkov. Pre rodinný rozpočet predstavujú výraznú položku, a preto by ste mali vyberať zodpovedne.
Aký typ kočíka si vybrať?
Kočíky môžu byť hlboké, v prípade ktorých ide len o podvozok a hlbokú časť, známu tiež ako vanička. Obľúbené sú kombinované kočíky, v tomto prípade k hlbokej časti pribudla športová časť. Tá je vhodná pre detičky, ktoré už dokážu samostatne sedieť, a teda približne pre 6 mesačné batoľatá. Takýto variant zvykne obsahovať aj tretiu časť – tzv. vajíčko alebo sedačku do auta. Ak nie je súčasťou setu, môžete si ju dokúpiť. No a športové kočíky, tie predstavujú akúsi poslednú fázu kočíkovania sa dieťaťa. Sú vhodné pre staršie, väčšinou už aj chodiace deti. Ich benefitom je, že sú ľahšie a aj sa lepšie skladujú. Niektoré mamičky pred športovým kočíkom uprednostňujú golfové kočíky, pretože ich rozkladanie a skladanie je ešte o čosi jednoduchšie, po zložení sú menej náročné na priestor a sú cenovo výhodnejšie ako tie športové. V predajniach a na internete nájdete aj také špecifické kočíky ako sú napríklad kočíky pre dvojičky či trojičky alebo trekové kočíky a podobne.
Najlepším variantom je kombinovaný kočík
Najčastejšie rodičia uprednostňujú kombinované kočíky či už ide o dvojkombinácie (vanička a športová časť), alebo trojkombinácie (vajíčko, vanička, športová časť). Je to asi najpraktickejšia kúpa, pretože ak kúpite iba vaničku, tak o pol roka musíte takýto nákup kočíka absolvovať opäť. Kombinované kočíky vám ušetria zbytočné starosti navyše. Ak ste si istí, že chcete kočík v kombinácii, potom by ste mali uprednostniť trojkombináciu. Jej súčasťou je už spomínané vajíčko, ktoré využijete na prenos dieťatka z pôrodnice do auta, ale tiež na jeho prevoz autom domov, pretože vajíčko slúži aj ako autosedačka. Vajíčko je možné pripevniť aj na podvozok kočíka, takže ak potrebujete absolvovať rýchlu poradňu u pediatra, prebehnúť do obchodu či vybehnúť na poštu, bude to pre vás omnoho jednoduchšie. Nezabúdajte však, že pre novorodenca je najvhodnejšia poloha ležmo, a teda ak sa chystáte na dlhšiu prechádzku, aby si bábätko pospalo, určite zvoľte hlbokú vaničku.
Kombinovaný kočík rastie s dieťatkom
Ďalšou výhodou kombinovaného kočíka je fakt, že rastie spolu s vaším dieťaťom. Poslúži vám od jeho narodenia, až po nástup do škôlky. Do polroka vám bude k dispozícii hlboká vanička, od polroka zas športová časť. Práve športová časť by mala byť kompletne polohovateľná, čo znamená, že budete mať možnosť úplne sklopiť chrbát a narovnať nôžky, aby tak malo dieťa možnosť pohodlného spánku. Kombinované kočíky však nie sú náhradou za postieľku, preto by ste v športovej časti nemali dieťa nechať spať príliš dlho.
Ak si to teda zhrnieme, kombinované kočíky sú výhodné kvôli:
- dlhodobému využitiu,
- variabilnosti,
- vďaka ich cenovej dostupnosti,
- rodičia majú možnosť prenášať dieťa priamo vo vaničke,
- súčasťou setu je vajíčko (autosedačka),
- kúpa trojkombinácie je často cenovo výhodnejšia než kúpa dvoj-kombinácie + samostatného vajíčka.
Pár rád na záver
Ak máte dieťatko narodené začiatkom roka, postačia vám kombinované kočíky s menšou vaničkou, ak sa však narodilo do chladnejšieho počasia, určite rátajte s fusakom, a teda aj vanička kočíka by mala byť dostatočne priestranná. Pri kúpe tiež prihliadajte na vašu výšku, aby sa vám po uliciach mesta či obce prechádzalo príjemne a nemuseli ste sa ku kočíku zohýbať. Dnes už má väčšina kočíkov nastaviteľnú rúčku, no nájdu sa aj také modely, ktorým práve toto chýba, preto takejto možno drobnosti venujte dostatočnú pozornosť. Ak rukoväť kočíka nastaviteľná je, musí sa automaticky zastaviť v požadovanej polohe a výške. Dôležité je tiež to, aby bola manipulácia s kočíkom pre mamičku nenáročná, takže by mal byť čo najľahší. Čo sa týka kolies, veľa ovplyvňuje prostredie, v ktorom žijete. Kolesá kočíkov môžu byť pogumované (plastové), ktoré sú vhodné do mesta alebo nafukovacie, či gélové, ktoré sú vhodné aj do terénu. Pri nafukovacích však môžete kedykoľvek očakávať defekt, to ale nie je poškodenie, ktoré by nebolo možné opraviť.
A to najdôležitejšie na záver, kočíky musia byť trvalo označené odkazom na EN 1888, čím výrobca deklaruje, že kočík vyhovuje požiadavkám európskej normy, ďalej menom alebo značkou výrobcu, distribútora alebo predajcu, vďaka čomu je možná prípadná identifikácia produktu a na vaničke musia byť kočíky označené odkazom na ECE 44/04 (ECE 44/03 ), ktorý určuje či je možné použiť vaničku na prepravu dieťaťa v aute.