K aždý štvrtý človek pravidelne trpí bolesťou hlavy. Vyskytuje sa častejšie u žien ako u mužov. Časté bolesti hlavy a migréna sťažujú mnohým z nás každodenný život. Nie vždy sa podarí odhaliť jasnú príčinu, ktorou u mnohých bývajú problémy s krčnou chrbticou, ale i stres a preťaženie.
Vo väčšine prípadov pomôžu voľnopredajné lieky, ako napr. Trinell. Kombinuje v sebe viacero účinných látok, ktoré sa navzájom dopĺňajú a zvyšujú tak účinnosť lieku. To umožňuje prijímať nižšie dávky jednotlivých účinných látok a zároveň efektívne odstrániť bolesť.
Prinášame Vám pár praktických tipov, ako si poradiť s bolesťou hlavy:
1.Rozložte si zvýšenú záťaž
U mnohých sa migréna často objavuje, ak dochádza ku zvýšenej záťaži. Napr. sa chystáte na dovolenku a tušíte, že namiesto dlho očakávaného oddychu príde najprv migréna. Pomáha, ak si činnosti plánujete a tým predchádzate stresu a preťaženiu.
2.Káva ako domáci liek
Ak sú bolesti hlavy mierne, šálka silnej kávy s citrónovou šťavou ich zmierni. Kofeín spôsobuje, že rozšírené cievy v mozgu sa zúžia. Čo sa týka kávy, ako možného spúšťača migrény, štúdie ukazujú, že ľuďom, ktorí pijú pravidelne 6 šálok kávy denne, hrozí vyššie riziko migrénového záchvatu, keď sa jej zrieknu. Kto chce teda zredukovať konzum kávy, mal by to robiť postupne.
3. Pohyb a odpočinok
Ak zažijete v mesiaci viac dní s bolesťou hlavy ako bez nej, je ťažké pravidelne sa venovať športu. Na druhej strane má vytrvalostný šport veľmi pozitívny účinok pri týchto problémoch. Pokojné druhy športu ako napr. joga, autogénny tréning pomáhajú odbúrať stres a napätie.
4. Pravidelný príjem stravy
V dnešnej dobe je náš život často určovaný termínmi a časovou tiesňou a tak ľahko prehliadame základné potreby. Pravidelné jedenie a pitie je práve pre ľudí s migrénou veľmi dôležité. Zabezpečuje, že hladina cukru v krvi prudko neklesne a tým sa predchádza vzniku záchvatu. Je vhodné nosiť so sebou musli-tyčinku alebo kúsok ovocia. Ideálna je samozrejme pravidelná a vyvážená strava.
5. Spúšťače migrény
Nie každý záchvat migrény má svoj spúšťač. Je prospešné, ak si ujasníme súvislosti a vyhneme sa možným spúšťačom. V tom nám veľmi pomôže, ak si budeme viesť denník bolesti. Zo zistených informácií môžme urobiť praktické opatrenia, prípadne konzultovať ťažkosti so svojim lekárom.
Ďalšie praktické tipy nájdete na www.trinell.sk.