Optimalizácia nákladov je veľkým hitom hlavne v radoch podnikateľov, tí skúšajú rôzne spôsoby od offshore firiem cez lacné kancelárske potreby až po prepúšťanie zamestnancov. V dôsledku čoho majú vyšší zisk. Horšie je to v prípade domácnosti, tam nemáme k dispozícii žiadneho skúseného ekonóma, ktorý by nám poradil kde šetriť a kde nie. Tieto tipy vám však pomôžu zosekať vaše náklady. Ak chcete získať nejaké peniaze pre vašu domácnosť, skúste to takto.
Jazdenie autom
Zvykli ste si na svoje pohodlie – nikto sa na vás netlačí ako v MHD, auto nemešká ako vlak, nemusíte sa ponáhľať na autobus, ale nevýhodou je, že to stojí oveľa viac. Hlavne vtedy, ak sa vozíte sami. Ak chodíte na dlhšie cesty, ktoré bez auta nezvládnete, nájdite si na Facebooku skupiny, ktoré ponúkajú spolujazdu autom, za ktorú vám členovia vašej posádky zaplatia. Ak jazdíte autom iba do práce, skúste týždeň chodiť pešo alebo MHD, aj toto sa na vašej peňaženke prejaví. Prekonajte svoju lenivosť.
Kupujete len preto, že sú zľavy
Niektorí ľudia sú nastavení tak, že kupujú niečo, čo nepotrebujú, len preto, že to je v zľave. Lebo síce nakupujú, ale zároveň šetria. Teda aspoň to si myslia. Nie je to však tak, veľa reťazcov využíva známy trik, že preškrtne pôvodnú cenu, ktorá je vymyslená a tovar po zľave v skutočnosti nie je vôbec alebo len minimálne zľavnený. Okrem toho – načo nakupovať niečo, čo nepotrebujete? Nie ste škrečok, aby ste mali celoročné zásoby.
Pozor na nákupy jedla
Štúdie ukazujú, že spotrebitelia vyhodia takmer tretinu jedla, ktoré si nakúpia. Aj preto by ste mali pri nákupoch postupovať obozretnejšie – raz týždenne urobte veľký nákup a potom v priebehu týždňa dokúpte potraviny, ktoré potrebujete mať čerstvé – šunky, syry, zelenina, ovocie. Je lepšie nakúpiť menšie množstvo potravín s kratším dátumom spotreby a potom ich dokúpiť. Takto nebudete zbytočne vyhadzovať jedlo a peniaze von oknom.