Ani kúpa svietidiel by nemala prebiehať len tak ledajako. Určite by ste neboli spokojní, ak by u vás doma bola práve pod lampou najväčšia tma. Pre to si svietidlo, nech je akékoľvek, akiste nekupujete. Ponúkame vám prehľad základných pravidiel, ktorých by ste sa pri výbere svietidiel mali držať.
Typy svietidiel
Typ svietidiel výrazne dotvára charakter interiéru a veľa napovie aj o jeho rozložení. V zásade delíme svietidlá na funkčné a náladové. Už z názvu prvej zmienenej kategórie je jasné, že tieto svietidlá majú predovšetkým dodávať dostatok svetla. Tie, ktoré sú pre tú-ktorú miestnosť základným zdrojom svetla, označujeme ako základné svietidlá. Poznáme však aj svietidlá s nižšou svietivosťou, tzv orientačné, napríklad stolné lampy na čítanie či svetlá na osvetlenie záhrady. Naproti tomu náladové svietidlá slúžia na zvýrazňovanie objektov či línií v interiéri a sú skôr dekoračným prvkom, ktorý podčiarkuje výraz interiéru.
Typ žiarovky
Tvar, farba alebo dizajn svietidla má vplyv na šírenie svetla po miestnosti, jeho zdrojom ale je žiarovka. Pokiaľ v miestnosti plánujete relaxovať, uprednostnite napríklad pre stojacie lampy matnú žiarovku pred čírou – vyžaruje totiž oveľa mäkšie a oku príjemnejšie svetlo v porovnaní so žiarovkou čírou. Pri voľbe žiarovky sa ale rozhodujte aj podľa dispozícií svietidla. Ak je toto z matného skla, nekupujte doň číru žiarovku, ale práve matnú. Platí to aj naopak – matná žiarovka v čírom skle nepôsobí dobre. Zamyslite sa aj nad tým ako dlho by malo to-ktoré svietidlo počas dňa alebo noci svietiť. Ak ide o dlhší interval, oplatí sa siahnuť po úsporných žiarovkách.
Bodové svetlá sú in v modernom interiéri
Je to tak. Bodové svetlá slúžia často na nasvietenie kuchynskej linky, na trhu však nájdete už aj prevedenia do detských izieb. Práve detské stropné interiérové svietidlá začínajú byť trendovou vecou – kombinujú v sebe funkčnosť aj precízne estetické prvky, vďaka ktorým sa toto svietidlo stane plnohodnotnou súčasťou interiéru detskej izby.