Free songs
Home / Zdravie / Čo robiť, aby ste spali lepšie
Čo robiť, aby ste spali lepšie

Čo robiť, aby ste spali lepšie

Spánok nie je iba o tom, že si ľahnete a ráno sa zobudíte odpočinutý. Musíte mu pomôcť s istými vecami, aby ste sa odpočinutý skutočne zobudili, pretože nie je výnimkou, že sa aj po 9 hodinách spánku zobudíte dolámaný, ako keby ste spali na hromade drevených polien. Ale ako môžete kvalite spánku pomôcť? Minimálne týmito spôsobmi.

shutterstock_131595512

Kvalitný matrac

Základom je mať kvalitný matrac, dávno preč sú časy, keď ste si mohli vybrať len z mäkkých molitanových a krkolomných pružinových matracov. Dnes aj tie pružinové majú vysokú kvalitu, len ich nesmiete používať na laminátových roštoch. Základom je vybrať správnu tvrdosť matracu a to ovplyvňuje hlavne vaša váha – čím máte vyššiu hmotnosť, tým tvrdší matrac potrebujete a opačne.

Absolútna tma

Pre váš plnohodnotný spánok a hlavne v prípade, ak ho mávate ľahký, je dôležitá úplná tma. Preto si noc zatiahnite závesy, rolety či žalúzie a nenechajte sa nikým a ničím vyrušovať.

Žiadna elektronika

Predtým než idete spať, by ste nemali minimálne 30 minút, ideálne až celú hodinu, hľadieť na žiadny elektronický displej. Prečo? Pretože toto žiarenie môže spôsobiť, že sa počas noci budete často budiť a kvôli tomu vaše telo nedokáže optimálne zregenerovať.

Teplé nohy

Mať nohy v teplu je veľmi dôležité pre správnu termoreguláciu. Počas vykurovacej sezóny môžete pokojne znížiť teplotu na termostate, musíte mať však nohy v teple. Ak si líhate s tým, že máte studené nohy, pokojne si k nim dajte termofor alebo si obujte hrubé vlnené ponožky bez gumičky, ktorá nebude brániť prúdeniu krvi.

Žiaden alkohol

Šíri sa taký mýtus, že alkohol pred spaním vám zaručí lepší spánok. Nie je to pravda, samotný alkohol vás iba uvoľní a unaví, a tak rýchlejšie zaspíte. No kvalita spánku nie je dobrá, pretože kvôli odbúravaniu alkoholu z krvi, sa pomerne často budíte.

Pravidelný režim

Pravidelný režim spánku je veľmi dôležitý. Aj kvôli tomu sa v niektorých európskych krajinách snažia zakázať prácu počas noci, ktorá telu vôbec neprospieva a ľudia, korí chodia na nočné a majú nepravidelný režim, sú oveľa náchylnejší na srdcovo-cievne ochorenia.

Scroll To Top