Pri vnímaní sveta okolo nás je zrak nezastupiteľný. Veď väčšina našich spomienok, údajne až 70%, totiž pochádza práve z toho, čo vidíme alebo sme videli. So zrakom to ale nie je vždy jednoduché, nejakou z očných vád trpí viac ako 80% populácie. Našťastie, takmer všetky problémy sú riešiteľné, či už okuliarmi, operáciou, alebo nasadením kontaktných šošoviek.
Materiál na šošovky z Československa
O zhotovenie malého pomocníka na korekciu zraku sa pokúšali mnohí veľkí učenci na čele s Rogerom Baconom alebo Leonardom da Vincim. Prvé tzv. kontaktné okuliare však zhotovil Adolf Eugen Fick až v roku 1888. Boli však zo skla a to celkom nespĺňalo parametre elasticity, priepustnosti kyslíka a odolnosti, teda vlastností, ktoré by kontaktné šošovky mali mať. Vhodný materiál sa podarilo objaviť Ottovi Wichterlemu, českému vynálezcovi, ktorý si ho nechal v roku 1963 patentovať. Na prevratnom objave však nezbohatol – Československo patent totiž nepochopiteľne predalo do USA. Wichterleho materiál je dodnes základom pre všetky kontaktné šošovky na svete.
Zoom efekt
Šošovky podobné ďalekohľadu? Od roku 2013 realita! Práve vtedy uzrel svetlo sveta prototyp šošoviek so zoomom. Švajčiarskemu tímu vedcov sa na nich podarilo vychytať isté muchy a už o dva roky neskôr predstavili zdokonalený model, ktorý nedráždil ľudské oči a zoomoval nie pri žmurkaní oboch očí, ale len pri mrkaní jedným okom. Mrknutím pravého oka obraz priblížite, mrknutím ľavého sa vrátite do „normálu“. Sledovať to je úlohou špeciálnych okuliarov, ktoré na zoomovaní spolupracujú so šošovkami.
Nosia ich aj slávni
Kontaktné šošovky sú použiteľné pri rôznych príležitostiach. Farebné kontaktné šošovky často využívajú ľudia, ktorí majú každé oko inej farby. Táto anomália je väčšinou dedičná, môže však vzniknúť aj počas života, najmä pri nedostatku kyslíka vplyvom úrazu či operácie. Oči rôznej farby má napríklad herečka Jane Seymourová, známa ako doktorka Quinnová, či herec Kiefer Sutherland. Farebné šošovky pri natáčaní použil aj filmový upír Robert Pattinson, pre ktorého bolo ich nasadzovanie doslova utrpením.