Luxusné kožené sedačky patria medzi ten nábytok, ktorý si svojich priaznivcov vždy nájde. Koža je prírodný materiál a disponuje mnohými pozitívnymi vlastnosťami, no nevydrží večne. Výborný stav koženej sedačky závisí od kvality kože, frekvencie a spôsobu jej používanie, ale tiež od údržby. Všetko je vo vašich rukách.
Doprajte im priestor
Možno sa to nezdá, ale veľa spraví už umiestnenie sedačky v interiéri. Kožené sedačky, teda ich povrch, totiž potrebuje dýchať a preto by okolo seba mali mať trochu priestoru. Tlačiť ich za každú cenu k stene, to nie je veľmi dobrý nápad. Oveľa lepšie spravíte, ak medzi stenou a trebárs rohovou sedacou súpravou necháte voľných pár centimetrov. Ešte väčší odstup je dobré dodržiavať od výhrevných telies a radiátorov. Sálavé teplo koži veľmi neprospieva. Nechajte medzi sedačkou a zdrojom tepla aspoň polmetrovú medzeru a nemusíte sa báť, že by koža na sedačke schla alebo praskala.
Ak treba, impregnujte
Kožené sedačky v semi-anilínovej, by-cast či korigovanej úprave majú výborné vlastnosti aj vďaka PVC filmu, ktorý chráni ich povrch. Inou kategóriou sú kožené sedačky v úprave pull-up, brúsené či anilínové. Tie si vyžadujú viac pozornosti najmä pre ich typickú vlastnosť – pórovitosť, ktorá nie je nijakou cestou potláčaná. Preto sa často vyskytujú prípady, kedy na sedačke zostanú stopy po všetkom, čo príde s jej povrchom do styku. Čaj, olej, kávu, ale tiež farbu z oblečenie do seba doslova nasaje. Z časti pomáha vhodná impregnácia povrchu sedačky, no najmä pozornosť.
Nečistotu zotrite okamžite
Keď je sedačka dobre naimpregnovaná, jej povrch lepšie znáša aj prípadné znečistenia. Aj tak ale nečistoty a rozliate tekutiny odstráňte z jej povrchu hneď, ako na ne prídete. Hneď, no jemne. Kožu netreba drhnúť a už vôbec nie umývať mydlovou vodou alebo prvým prostriedkom, ktorý vám padne do rúk. Čistá voda väčšinou stačí. S chemickými čistidlami je to ako s impregnačnými prostriedkami – používajte len tie určené na kožené sedačky. Náročnejšiu údržbu radšej prenechajte odborníkom.