V eľa ľudí v dnešnej dobe siaha po sušenom ovocí, aby nahradilo potrebu organizmu po sladkom. Ľudia sú už presýtení rôznych čokolád a cukroviniek, z ktorých len priberáme a naviac sú maximálne nezdravé. Neobsahujú žiadne cenné látky, ktoré náš organizmus pre svoje fungovanie potrebuje. Skôr naopak. Zaťažujú metabolizmus a vyvolávajú rôzne civilizačné ochorenia. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa snažíme cukor dopĺňať oveľa zdravšou formou, a to prostredníctvom sušeného ovocia. Sušené ovocie obsahuje minerálne látky a vlákninu. Je vhodné ho konzumovať pri chorobách pečene a obličiek. Má blahodarný vplyv na zažívací trakt.
Ak máme na záhradke domáce jablká, marhule, slivky, či hrušky, tak si môžeme vyrobiť domáce sušené ovocie v BIO kvalite.
Princíp sušenia ovocia je založený na znížení jeho obsahu vody na 18 až 20 %. Sušením dochádza k potláčaniu rastu mikroorganizmov a zastavujú sa biochemické procesy.
Každé ovocie sa suší inak. Zásadou číslo jedna je vyberať iba zdravé plody. Niektoré ovocie, ako napríklad jablká, pred sušením najskôr ošúpeme a nakrájame. Slivky a marhule nekrájame. Ovocie poukladáme na rošty alebo vhodný sieťový materiál v dostatočnom odstupe. Sušiť môžeme viacerými spôsobmi. Naši starí rodičia dodnes sušia ovocie na vzduchu, v miestnosti, ktorá je suchá a má stabilnú teplotu nad 20°C.
V našich domácnostiach, najmä v panelákoch je však sušenie na vzduchu celkom problém. K tomuto účelu si môžeme zakúpiť buď profesionálnu sušičku alebo použijeme rúru na pečenie. V prípade použitia rúry, nesmieme zabúdať na otáčanie sušeného ovocia asi v polovice cyklu. Teplota vyhriatej rúry nemôže prekročiť 85°C, aby sme ovocie namiesto vysušenia neupiekli. Keď máme ovocie vysušené, necháme ho trochu vychladnúť pri izbovej teplote. Následne ho poukladáme do suchých uzatvárateľných nádob a môžeme začať postupne konzumovať. Takto, po domácky vysušené ovocie bude výbornou a zdravou pochúťkou nielen pre dospelých, ale aj pre deti.