P atríte k domácim kutilom, ktorí si radi všetko robia svojpomocne? Ubezpečujeme vás že je to možné, s trochou zručnosti si môžete postaviť vlastný záhradný krb. Stavba vonkajšieho krbu je rozhodne jednoduchšia, než stavba krbu interiérového. Jeho realizáciu však odporúčame neunáhliť. Ak máte tú možnosť, rozhodne sa poraďte s krbármi, prípadne si požičajte odbornú literatúru. Je dôležité si všetko dôkladne premyslieť, nájsť vhodnú konštrukciu, podľa ktorej sa pri stavbe budete riadiť a tiež mať predstavu ako bude vyzerať výsledok.
Záhradné krby a základné údaje
Je dôležité si uvedomiť, že váha krbu môže činiť až niekoľko ton. Pripravte si poriadny základ s hĺbkou okolo 60cm. Celková cena výslednej práce sa bude pohybovať okolo 70 – 140 €. Vďaka dostatočnému prúdeniu vzduchu nedochádza k takým poruchám, aké trápia majiteľa interiérových krbov. V prípade, že sa budete držať základných pokynov, nedôjde k žiadnym komplikáciám s odťahom spalín.
Záhradné krby a materiály k realizácii
Aj keď vo vnútri krbu nie sú také teploty, ako vo vnútri krbovej vložky, stále je tu dostatočne vysoká teplota na to, aby mohla poškodiť bežné stavebné materiály. Pre miesta so zvýšenou teplotou je preto vhodné zvoliť materiály k tomu určené.
Materiál ohniska krbu
Ohnisko vyložíme šamotovými tehlami, prípadne môžeme použiť šamotové plátky, či tvarovky. K vymurovaniu sa užívajú štandardné pálené tehly. Ideálnejším materiálom sú tehly značky klinker, alebo klasický kameň. Obkladať možno aj žulou, bridlicou, či pieskovcom. Pre všetky typy materiálu platí, že musia byť rezistentné voči klimatickým a poveternostným vplyvom, pretože krb bude vonku vystavený mrazu v zimných dňoch, rovnako tak priamemu pôsobeniu slnka v parných dňoch. Z estetického hľadiska je vhodné zvoliť materiál, ktorý bude ladiť so zvyškom záhrady.
Aký rošt použijeme?
Voľba roštu je na vás. Samozrejme sa odporúča použiť rošt z odolnej liatiny, kvôli jeho životnosti. Na výber je veľa rôznych variantov, napríklad zvislý, či popolníkový. Grilovanie v krbe je možné aj s klasickým kozlíkom. Pre tých, ktorí nevedia – kozlík je klasický rošt stojaci na nožičkách. Priestor medzi dnom a kozlíkom musí byť dostačujúci pre kvalitné prúdenie vzduchu. Praktické je, keď má kozlík užšie medzery medzi jednotlivými dielmi. Vďaka tomu možno zabrániť prepadávaniu uhlia.
Krby a odľahčenie
Keď majú krby vysokú hmotnosť nie je to žiaduca. Pre jeho odľahčenie sa používajú špecializované materiály ako Ytong, Hebel, pórobetón. Pri konštrukcii komína využijeme žiaruvzdorný betón, prípadne zvyšok šamotových tehál. Ideálnym materiálom pre zakrytie komína je kov, prípadne meď. Čo sa týka spojív, ktorými budeme krb spájať, je dôležité vybrať žiaruvzdorné materiály vhodné na použitie pri vysokých teplotách.
Krby a typy pre jeho výstavbu
Samotná výstavba krbu nie je tak náročná. Oproti klasickému interiérovému krbu nie je potrebné sa starať o prúdenie vzduchu, taktiež nie je potrebná montáž dymovej komory a dymovej klapky. V prvom rade je dôležité zvolenie ideálneho miesta. K tomu je potrebné sledovať vietor a umiestnenie zvoliť tak, aby dym neobťažoval vás, prípadne susedov. Zároveň by malo mať miesto komornú atmosféru, ideálnu pre posedenie so známymi. To možno docieliť pergolou, zástenou, alebo umiestnením krbu dovnútra záhradného altánku.
Priľahlé okolie krbu spevnite. K tomu môžete využiť dláždicové kamene zvyšné z výstavby krbu, alebo štandardnú dlažbu odolnú mrazu. V prípade, že sa rozhodnete pre montáž krbu v záhradnom altánku, počítajte so zložitejšou konštrukciou strechy a základov. Vyhraďte si priestor určený pre ukladanie paliva, miesto na prípravu potravín určených na grilovanie a tiež miesto pre úschovu náradia.
Nasledujúcim krokom je vytvorenie technického výkresu. Krb musí mať určitú formu s detailnými informáciami o rozmeroch a dispozičným umiestnením. Inšpirujte sa u už existujúcich krbov a výslednú podobu si dotvorte podľa svojich predstáv.
Krb a jeho rozmery
Hoci budete tvoriť krb exteriérový, jeho konštrukcia je podobná tomu interierovému. Tu uvádzame ideálne rozmery, podľa ktorých by ste sa mali pri konštrukcii riadiť. Komín musí byť zužujúci sa smerom k nebu. Jeho maximálna výška môže dosahovať až 4 metre, minimálne 2,5 metra. Vnútorné rozmery komína by sa mali pohybovať niekde medzi 20×20 až 30×30.
Keďže to bude záhradný krb nemá problém s prívodom vzduchu, konštrukcia ohniska bude záležať čisto na nás. Pri jeho konštrukcii sa užíva jednoduchý vzorec. Plocha otvoru v krbe (O) musia byť v cm3 v rovnakej hodnote ako plocha profilu komína (K). Najužšie miesto vynásobíme hodnotou (N)
Podoba vzorca: O = NXK
Súčiniteľ (N) odvodíme z výšky komína. Výška komína určená do troch metrov obsahuje súčiniteľ (N) 6, okolo 3-4 metrov. Podľa výšky komína zvyšujeme súčiniteľ na 8, v prípade najvyššom až na 10.
Základy stavby záhradného krbu
Pred pokládkou betónového základu pripravte a urovnajte terén. Krb by mal byť ideálne zapustený do hĺbky pohybujúcej sa okolo 60-70cm. Základy ukončite niekde okolo 10cm nad povrchom terénu. Vďaka tomu vznikne sokel, na ktorom bude krb stáť. K vystuženiu betónových základov použijeme kamene, prípadne oceľové armovacie prúty. Konštrukciu krbu nie je potrebné uponáhľať, nechajte betón riadne stvrdnúť (ideálne mesiac). Pred zrením betón penetrujte a zakryte lepenkou, prípadne cementovou maltou.
Krb a konštrukcia tela
Po dozretí betónového podkladu môžete začať so stavebnými prácami. Ako už bolo spomenuté, na vymurovanie použijeme materiál z Ytongu, alebo ďalší ľahký materiál. Spojivom pre materiál budú stavebné lepidlá. K obkladu využijeme pieskovec, či opuku. Ku konštrukcii ohniska využijeme šamotový materiál spojený maltou. Nezabudnite na zanechanie otvorov po bokoch, pre uchytenie grilovacích ihlíc a roštu. Nechajte týchto otvorov viac s určitým odstupom, nech je možné rošty polohovať (ideálne 20-40-80cm od roštu). Strieška komína sa obsadzuje medenou, či železnou strieškou v úrovni 20-30 cm nad koncom komína.