Značku Reebok určite poznáte. Menej známa vám však už možno bude jej história, ktorá je poriadne bradatá. Aby sme sa dostali ku koreňom značky, musíme sa virtuálne preniesť až na koniec 19 storočia.
Na začiatku bola silná vášeň pre šport
19. storočie je charakteristické napríklad začínajúcou industrializáciou a jeho koniec okrem iného aj tým, že sem siahajú počiatky neskôr známej a uznávanej firmy Reebok. Všetko má na svedomí vášnivý športovec menom Joseph William Foster. Venoval sa behaniu a aby pri obľúbenej disciplíne maximalizoval svoj výkon, vybavil svoje bežecké topánky klincami. Ani netušil, že vyrobil vôbec prvé bežecké tretry na svete. Medzi vtedajšími bežcami ale mali taký úspech, že J.W. Foster si čoskoro mohol založiť dielňu a vyrábať ich vo veľkom. V roku 1924 obúval obuv od Fostera aj Harold Abrahams, olympijský šampión v behu na 100 metrov.
Čo spraví názov
Svoju firmu si Foster pomenoval jednoducho – JW Foster and Sons. Nuž, v tých časoch sa pri vymýšľaní názvov firiem ešte veľmi nenosila kreativita. Inovácie aj v podobe kolekcií Reebok oblečenia priniesli až ďalšie generácie Fosterovcov. Oživenia sa dočkala aj samotná značka, ktorá od roku 1958 nesie meno antilopy srnčej, ktorej názov v africkom jazyku znie Rhebok. Nový, údernejší názov akoby vlial do firmy nový život. Postupne sa dostavili aj úspechy na trhu.
Reebok na vzostupe
Nemalú zásluhu na povznesení značky má obchodník Paul Fireman, ktorý sa pôvodne zameriaval na outdoorové vybavenie. Na istej medzinárodnej výstave sa pre výrobky Reebok tak nadchol, že automaticky odkúpil licenciu na ich predaj v región Severnej Ameriky. Netrvalo dlho a Reebok prišiel s prvou športovou topánkou výhradne pre ženy. Prevratné Reebok dámske športové topánky niesli jasný odkaz – dámy, aj vy môžete športovať! Neostalo však len pri topánkach. Reebok zabŕdol do rôznych športových odvetví a všade slávil úspech. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo zmeniť.