Zaznamenali ste, že sa vám v poslednom období začali extrémne štiepať nechty? Ak ste to zhadzovali na jesenné dni, nepriaznivé počasie a zaklincovali ste to vetou: Veď v tomto období je to normálne. Nemali by ste to nechať bez povšimnutia, pretože okrem toho, že tento jav sprevádza znížený počet vitamínov vo vašom tele, môže signalizovať aj nejakú chorobu.
Aj keď ste to možno netušili, no vedzte, že na vzhľade našich nechtov sa nepodpisujú iba vonkajšie podnety. Ak vás takéto veci trápia, vašim nechtom by ste mali venovať zvýšenú pozornosť a dopriať im nejakú vyživujúcu hĺbkovú kúru. Príznaky lámavosti a štiepenia nechtov totiž môžu signalizovať zdravotné problémy. Pokúste sa zmeniť stravu, jedzte viac vitamínov, ovocia, zeleniny…
Ak je vám tento problém dobre známy, nezúfajte, pretože aj vaše nechty môžete dostať späť do kondície. Takéto nechty sú veľmi krehké a preto by ste sa aspoň načas mali vzdať chemikáliám typu lak a odlakovač. No nepriaznivo na naše nechty pôsobia aj čistiace prostriedky, ktoré máme všetci bežne v domácnosti. Pravidelne s nimi umývame riad, upratujeme, či leštíme a potom sa nestačíme čudovať tomu, ako zle na tom naše nechty sú. Chápeme, že upratovať za vás asi nikto nebude, ale pár výnimiek predsa môžete urobiť. A to, že si vždy umyjete poriadne ruky po kontakte s týmito prípravkami a následne si ich dostatočne natriete hydratačným krémom. Ak sa nechcete vzdať lakovania nechtov, voľte šetrnejšie laky na nechty, ktoré sú obohatené o vitamíny a posilnia vaše štiepavé nechty. Odlakovač rozhodne iba bez acetónový no a pilník by mal byť čo najkvalitnejší, povedzme trebárs sklenený, pričom nechty treba upravovať vždy len v jednom smere.
No vašim poškodeným nechtom bude treba pomôcť aj zvnútra a to výživovými doplnkami v podobe vitamínom. V niektorých lekárňach sa dajú kúpiť aj špeciálne prípravky, ktoré sú určené presne na tento problém. Vhodné je dopĺňať aj vitamíny skupiny B, E, H (biotín), a tiež vápnik a zinok.