Zrak je jeden z najcennejších zmyslov. Nenechajte si ho vziať zanedbaním prevencie a správnej starostlivosti o zdravie vašich očí. Ako vám pomôžu lekári v moderných očných klinikách?
Dioptrické očné ochorenia sú „neškodné“ a dajú sa jednoducho vyriešiť správnym výberom mohutnosti okuliarových alebo kontaktných šošoviek. No ako rozoznáte bežnú očnú vadu od tej, ktorá môže viesť až k fatálnym následkom? Jedine návštevou očnej kliniky a včasnou diagnostikou. Moderné očné lekárske centrá ponúkajú špičkové služby často bez čakacích lehôt a bežné vyšetrenia sú klasicky preplácané zdravotnými poisťovňami.
Očné vyšetrenie nebolí
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) viac ako 285 miliónov ľudí trpí zhoršeným zrakom, pričom až 59 miliónov z nich je nevidiacich. Slepote sa pritom dá v mnohých prípadoch vyhnúť, keďže v 51 % ide o dôsledok zanedbania zdravotnej starostlivosti pri šedom zákale.
Základom je prevencia. Tá je na Slovensku komplikovaná kvôli tomu, že pokiaľ pacient nemá nález a chce sa dať vyšetriť sám od seba, poisťovňa mu takýto lekársky výkon nepreplatí. Lekári však upozorňujú, že pri akejkoľvek komplikácii so zrakom by ste návštevu očného lekára nemali odkladať.
Každá moderná očná klinika disponuje množstvom špičkových prístrojov, ktoré lekárom významne uľahčujú vyšetrenia. Tie sú navyše bezbolestné, neinvazívne a na rozdiel od úkonov pri iných lekároch aj príjemné. Očný lekár vám v rámci bežnej prehliadky skontroluje vízus, odmeria vnútroočný tlak, predný segment oka, skontroluje očné pozadie, očné nervy, sietnicu a rohovku. Na základe nameraných hodnôt sa potom určí adekvátna liečba, ktorá v mnohých prípadoch pacientovi zachráni zrak.
Akú liečbu dokáže poskytnúť očná klinika?
Očná klinika – to sú predovšetkým populárne laserové operácie očí, ktoré pacientov zbavujú problémov s nosením okuliarov a kontaktných šošoviek. V súčasnosti sú veľmi žiadanou operačnou metódou a vďaka neustálemu vývoju postupov aj bezpečným spôsobom, ako zabudnúť na dioptrie.
Okrem nich však očné kliniky poskytujú zdravotnú starostlivosť aj tým, ktorých trápi napríklad zelený alebo šedý zákal. Liečba zeleného zákalu sa určuje podľa postupu ochorenia – pri počiatočných štádiách sa do očí aplikujú kvapky. Ak nezaberajú, pristúpi sa k laserovej operácii a pri ťažších prípadoch aj ku chirurgickému zákroku. Očná klinika sa okrem toho stará aj o pacientov s makulárnou degeneráciou alebo keratokonom.
Veľmi dôležité je včas podchytiť šedý zákal, ktorý sa môže prejaviť zhoršením zraku, zdvojeným videním a poklesom vnímania a rozlišovania farieb. Liečba šedého zákalu neexistuje, jediným riešením je včas pristúpiť k operácii, počas ktorej sa stará, chorobou poškodená šošovka vymení za umelú. Jedine takýmto spôsobom sa dá predísť úplnému oslepnutiu. Výhodou pre pacientov je najmä to, že operácia šedého zákalu je plne hradená poisťovňou.
Foto: Bigstockphoto