Takmer každý, kto chodil na vysokú školu, sa zhodne na tom, že táto etapa jeho života bola tá najkrajšia, ktorú zažil. Nebolo to iba o zábave, boli tu aj povinnosti, veď každý musel chodiť na skúšky, vypracovať seminárne práce či zúčastniť sa cvičení, ale zároveň ste mali dostatok času na to, aby ste si užili zábavu – raz to bolo učenie do rána, inokedy to bola párty do rána. A zrazu tie roky ubehli a vy idete písať diplomovú prácu. Máte strach? Nemajte, skúste to takto.
Téma je to najdôležitejšie
Ak ste písali bakalársku prácu na tému, ktorá vás nebavila, dalo sa to zvládnuť, pretože rozsah 30 strán nie je až taká katastrofa. No ak by ste mali písať dvojnásobnú porciu o tom, čo vás nebaví, bude to utrpenie. Preto je dôležité vybrať si tému, ku ktorej máte vzťah, orientujete sa v nej a baví vás. Teda v tom prípade, ak si témy vyberáte sami. Ak to robí za vás fakulta, vyberte si tú tému, ktorá vás baví. Že tam taká nie je? Tak skúste všetky poobracať zo všetkých strán, aj diplomová práca o tradíciách sa dá spracovať tak, aby ste písali o marketingu. Napríklad.
Zdroje sú veľmi dôležité
Informačné zdroje sú pre vypracovanie kvalitnej diplomovej práce veľmi dôležité. Asi rovnako dôležité ako čerstvé a kvalitné suroviny pri varení. Prečo? Pretože finálne jedlo je také dobré, aké kvalitné suroviny ste použili pri jeho varení. Preto nepodceňujte rešerš a nevyberajte knihy iba podľa názvu, ktorý by sa vám hodil, ale aj podľa toho, aké referencie má autor a či je naozaj odborník vo svojej oblasti. Nezabúdajte na to, že čím čerstvejšie „suroviny“, tým kvalitnejší výsledok.
Nenechávajte to na poslednú chvíľu
Každý, kto nepočul legendy o tých, ktorí napísali svoje diplomovky za 48 hodín a dostali z nich béčko, ako keby ani nechodil na vysokú školu. Áno, je to možné, ale prečo sa dostávať do stresu, vypiť 10 plechoviek energetických nápojov a spôsobiť si malý infarkt? Začnite pracovať v predstihu, aby ste všetko stihli, veď len samotné záverečné formátovanie vám môže zabrať aj dva dni.