S ochladením, ale aj menším počtom skutočne slnečných dní, tak prirodzene trpí aj naše vlastné zdravie. Všetci sme tak v tomto období akýsi chorľaví a chytá sa nás každý bacil.
Je prirodzené, že v zime sa mení aj náš jedálniček, a aj keď čerstvé ovocie a zeleninu nájdeme v obchodoch aj teraz, toto neobsahuje toľko živín, ako keď si ho doprajeme počas sezóny. Pre naše zdravie aj psychickú pohodu sú nevyhnuté vitamíny a minerály. Tie zabezpečujú správnu funkciu našich orgánov a bez nich sme oveľa náchylnejší nielen na ochorenia, ale aj na stres v našom okolí.
Možno teda aj Vás napadlo práve v zime zabrániť nielen prechladnutiu, ale aj depresií a samozrejme jarnej únave tak, že si jednoducho chýbajúce látky v strave nahradíte umelo. Vitamínové doplnky sú však len doplnkami, a práve tu hrozí, že sa nimi predávkujete. Vitamíny a minerály sú telu prospešné, no všetkého veľa škodí, a tak si prehnaným užívaním podobných preparátov bez konzultácie s lekárom môžete spôsobiť nemalé ťažkosti. Stačí totiž, ak skombinujete niektoré preparáty, a k tomu si doprajete aj výdatné porcie ovocia a zeleniny. Aj keď to, ktoré kúpime v obchodoch v zime má znížený obsah účinných látok, predsa ich obsahuje a každý organizmus pre svoje správne fungovanie potrebuje iné množstvo. Preto aj v najlepšej viere, že robíte niečo pre svoje zdravie, či zdravie svojej rodiny, sa môžu vyskytnúť komplikácie z hypervitaminózy – predávkovanie vitamínmi.
Vitamín A je dôležitý pre náš zrak, či imunitu, a nachádza sa okrem zeleniny a ovocia aj v mliečnych výrobkoch, či vajciach, mäse a tiež vnútornostiach. Jeho nadbytok sa prejavuje suchou kožou, zápalom spojiviek, ďasien. Môže sa tiež spájať s hnačkou, zvracaním, bolesťami hlavy, vypadávaním vlasov. Veľmi nebezpečný je najmä pre tehotné ženy a vývoj ich dieťaťa.
V tomto období asi najznámejším je vitamín C. Jeho potreba stúpa pri prechladnutí, no aj ním sa môžete predávkovať. V tomto prípade dochádza k podráždeniu žalúdka, nasledujú nevoľnosť, hnačky aj silné bolesti brucha. Aby ste si zabezpečili odporúčanú dennú dávku postačuje Vám napríklad 100 g pomarančov, či napríklad kivi.
Vitamín D získavame najmä zo slnka. Ak je ho menej, hľadáme iné náhrady. Jeho nadbytok však môže viesť k rednutiu kostí, pretože vápnik sa ukladá nie do kostí, ale do mäkkých tkanív. Toto však môže viesť k zlyhaniu obličiek, či dokonca až k smrti.
Vitamín E je antioxidant a podporuje rast a obnovu svalovej hmoty, no ak ho začnete konzumovať ako vitamínový doplnok a nedáte pozor na dennú odporúčanú dávku, môže sa hypervitaminóza prejaviť tráviacimi problémami, únavou, ale napríklad aj zvýšeným krvácaním aj pri drobných poraneniach.
Rovnako opatrne treba narábať aj s inými vitamínmi a minerálmi, vždy sa teda poraďte s lekárom.