K edysi sme v obchodoch kúpili len výrobky domácej výroby. Len málo potravín sa dovážalo a prevažná časť predajcov si dala záležať a používala tradičné receptúry. S chemikáliami ste sa tak nestretli takmer vôbec, alebo len zriedka.
Naše stravovanie a rovnako aj výber v obchodoch však značne narástol. Darí sa tak aj výrobcom, no značnú časť výrobkov stále dovážame z okolitých štátov. Domáci producenti sa však opäť dostávajú do popredia, a to z časti aj pre rôzna kauzy, ktoré občas vyplávajú na povrch.
Kvalitná a poctivá výroba ešte nezanikla celkom. Ani výrobcovia to však nemajú celkom jednoduché, no iste nechcete kupovať draho len náhrady, či umelé prísady. Ak teda nechcete naletieť obchodníkom, treba dbať najmä na etikety výrobkov.
Už samotný názov Vám povie, či ide skutočne o to, čo aj hľadáte. Bežne totiž veľa taveného syru, nájdete jeho obdobu z rastlinného tuku. Takýto však musí mať aj iný názov, a preto sa stretávame so syrovým výrobkom, m-sielkom, masielkom a podobne. Tieto potraviny nie sú zlé, či škodlivé, len môžete ľahko siahnuť vedľa, ak si nedáte pozor.
Ak však z názvu neviete vyjsť, čítajte zloženie. Tu platí hlavné pravidlo, čím viac ingrediencií, tým horšie. Vyhnite sa teda siahodlhým zoznamom na zadnej strane výrobu. Kupujete tak totiž prevažne len náhrady a chemikálie, ktoré majú priblížiť chuť skutočného výrobku, ktorého je tam len veľmi málo, alebo vôbec.
Veľa napovie aj surovina, ktorá je na prvom mieste. Tej je vo výrobku najviac, preto napríklad ak kupujete párky, dbajte na uvedenie hydinového mäsa. Ak totiž na obale na popredných miestach uvádza výrobca hydinový separát, kupujete vlastne len kože, kosti a chrupavky, a to určite nechcete.
Neraz doplácame aj na množstvo vody najmä v mäse. Isté percento je však potrebné, no ak je toto vyššie ako 10 %, siahnite po inom výrobku. Pri mäsových produktoch zasa treba dbať na obsah tuku. Nielen pre zdravú líniu, ale aby ste draho nekupovali len mastné zvyšky v klobásach, či salámach.