V posledných rokoch ide výskum poradne dopredu. O tom niet pochýb, no s pribúdaním rôznych štúdií o vplyve nášho jedálnička na naše zdravie, sa zrejme aj Vy dostávate do rozpakov.
Stravovať sa zdravo nie vždy súvisí len s tým, že Vám nechutí zelenina. Časom sa totiž aj zaužívané poznatky celkom menia, a tak sa veľmi ľahko stáva, že to, čo bolo ešte minulý rok veľmi zdravé pre náš organizmus, podľa nových štúdií to tak nie, ba dokonca niktorí pred tým aj vystríhajú. Aj napriek pochybnostiam si myslím, že pre naše zdravie je predsa len najlepšie to, na čom vyrastali aj naši predkovia. Morské plody sú určite zdravé a o ich priaznivom vplyve svedčia všetky prímorské krajiny a ich obyvatelia, no v našich končinách takúto pochúťku zaručene čerstvú nezoženiete, preto či toto pravidlo platí aj pre nás je otázne. A to ani nespomínam znečistenie morí, ktoré prirodzene musí zasahovať aj samotné ryby.
Úvahy o skutočne zdravých potravinách tak nechám na odborníkov, no prezradíme si niečo o tých, ktorých konzumácia by nám mala prospievať. Už naše babičky si denne naliali plný pohár mlieka a vôbec ich netrápilo, že nie je odtučnené. Aj plnotučné mliečne výrobky sú pre naše zdravie prospešné. Obsahujú vápnik, ktorý je nevyhnutný pre kosti, ale aj náš chrup a tie so živou kultúrou napomáhajú aj tráveniu. Tieto látky je v našich končinách získať inou cestou pomerne problematické. Ak sa obávate tuku, zvoľte radšej mäkký syr, ten viac ako tuku obsahuje vodu.
Okrem mlieka boli bežnou potravinou našich starých rodičov aj strukoviny. Najmä šošovica napomáha správnej funkcií našich čriev, znižuje aj cholesterol a vraj dokáže znížiť aj riziko vzniku rakoviny. Naši predkovia nemali veľa možností, a tak dávali prednosť tomu, čo si dopestovali a výnimočne tomu, čo si dochovali. Zelenina by tak mala patriť aj do Vášho jedálnička. Zaujímavá je v tomto smere brokolica. Tá aktivuje vlastnú ochranu tela v boji proti črevným problémom aj rakovine.
K obľúbenej zelenine patria paradajky. Tie riedia krv, čím zabraňujú vzniku krvných zrazenín a ich následkom ako sú srdcový infarkt, či mozgová mŕtvica. Môžete ich konzumovať aj tepelne spracované, keďže výživné látky nestrácajú tak rýchlo, ako iná zelenina.
Čo určite tušili najmä milovníci čokolády, aj tá má pre naše zdravie svoj prínos. Obsahuje látky, ktoré chránia pred mŕtvicou a po nej dokážu pomôcť s regeneráciou. Mám však na mysli, samozrejme, tú horkú variantu. Čím viac kakaa, tým lepšie, mliečna obsahuje zasa veľa tuku a cukrov. Doprajte si ju však len v menších dávkach.