Koleso patrí k najvýznamnejším vynálezom ľudstva. A bicykel? Ten k tomuto honoru nemá veľmi ďaleko. Prečítajte si ako bicykle ovplyvňovali a ovplyvňujú život ľudí na svete.
• Bicykel ako nástroj slobody? Takéto označenie mu dala Susan B. Anthony, členka feministického hnutia a reformátorka spoločnosti. Prehlásila, že vynález bicykla má s emancipáciou žien spoločné viac ako čokoľvek iné.
• Na počiatku 20.storočia boli naprieč svetom veľmi populárne niekoľkodňové cyklistické preteky. Nezriedka sa konali aj 6dní vkuse a víťazom sa stal, kto za určený čas prekonal najväčšiu vzdialenosť. Účastníci závodov extrémne málo spali a zažívali halucinácie priamo na trati.
• M-185 v americkom štáte Michigan je jedinou štátnou diaľnicou, kde v premávke nenájdete motorizované vozidlá. Je tu dovolené jazdiť na koňoch, bicykloch alebo chodiť po vlastných.
• Jeden galón benzínu (čo je zhruba 3,7litra) obsahuje 31 000 kalórií. Ak by človek dokázal vypiť a v tráviacom systéme spracovať benzín, vďaka energii v ňom obsiahnutej by dokázal na bicykli prejsť zhruba 1500 kilometrov. Asi 400km na liter benzínu!
• Jeden z celosvetovo najznámejších cyklistických ultra maratónov sa koná za „veľkou mlákou“ a je známy pod názvom Race Across America. Má o približne 1000 kilometrov viac ako Tour de France – účastníci musia zdolať takmer 5000km, zastavia pritom len veľmi zriedka.
• Policajný úrad v San Franciscu svojho času vyhlásil, že až 90% zlodejov bicyklov je drogovo závislých a že bicykle slúžia ako akási pouličná mena.
• Kórejčan Okhwan Yoon opustil dobre platenú prácu aby sa vydal naprieč svetom na bicykli. Za 9 rokov na dvoch kolesách precestoval 192 krajín na šiestich kontinentoch, pričom prežil šesť dopravných nehôd, extrémne teploty, maláriu, krádež aj únos. Dôvodom jeho cesty bola manifestácia za svetový mier.