Ministerstvo vnútra odporúča seniorom zvýšiť bezpečie svojich domovov namontovaním bezpečnostných dvier. Viete ale ako zabezpečiť ich správny výber?
Počet vlámaní na Slovensku z roka na rok klesá. Kým napríklad v roku 2014 zlodeji prenikli do takmer deväť a pol tisíca objektov, vlani polícia zaznamenala necelých sedemtisíc vlámaní. A keď porovnáte toto číslo s údajom z roku 2013, kedy zlodeji vnikli do viac ako 11-tisíc objektov, môže sa zdať, že sa v našej neprítomnosti vôbec nemusíme trápiť, či je náš byt v bezpečí. Ale pozor! Pretože za klesajúcim počtom vlámaní nie je hromadné do svedomia si vstúpenie zlodejov. Tí sú stále rovnako aktívni. No čoraz viac ľudí si svoje obydlie chráni bezpečnostnými dverami, ktoré zlodeji buď nedokážu prekonať, alebo, keď sa pozrú, aký model dverí by museli zdolať, ani sa o to nepokúsia.
Čo sú bezpečnostné dvere?
„Priestor, čas a vybavenie je presne to, čo rozhoduje. Každé dvere sa dajú prekonať, no kým do jedných stačí kopnúť, aby povolili, iné treba páčiť desiatky minút a nebude na to stačiť len tak hocijaká výbava,“ hovorí Juraj Hroš, bezpečnostný analytik zo spoločnosti Sherlock ASSA ABLOY. „Bezpečnostné dvere sa testujú v akreditovaných skúšobniach, a to tak, že sa ich tam pokúšajú rôznymi spôsobmi prekonať. Podľa spôsobu a času potrebného na prekonanie dverí sa potom dvere zaraďujú do bezpečnostných tried,“ vysvetľuje bezpečnostný analytik zo Sherlocku a pokračuje. „Bezpečnostné dvere, ktoré prešli skúšobňou, majú certifikát potvrdzujúci ich zaradenie do bezpečnostnej triedy podľa európskej normy ENV1627. Ak certifikát nemajú, tak ich predajca iba deklaruje, že sú bezpečnostné, ale nie je to tak.“
V prípade spomínaných bezpečnostných tried dverí platí, že čím je číslo vyššie, tým vyššia je ich bezpečnosť. „Podľa mojich skúseností sú pre bežnú rodinu, ktorá chce chrániť svoj majetok, súkromie a bezpečie, najvhodnejšie bezpečnostné dvere tretej triedy, ktoré majú certifikovaný vysoký stupeň ochrany a odolnosť voči mechanickému napadnutiu skrutkovačom, drevenými a plastovými klinmi, kliešťami, hasákom, páčidlom či ručnou mechanickou vŕtačkou,“ hovorí J. Hroš. „Tretia bezpečnostná trieda je najobľúbenejšia a štvrtá je najvyššia z pohľadu voľby zákazníkov zabezpečujúcich si byty v bytových domoch.
Kvalitné dvere sú navyše testované aj z pohľadu životnosti a keď je na certifikáte uvedená životnosť 30 rokov, tak budú slúžiť minimálne jednej generácii. „Bezpečnostné dvere by však mali chrániť aj pred hlukom či ohňom, to všetko si treba overiť na certifikáte dverí.“ vysvetľuje J. Hroš.
„Dôležitá je vnútorná konštrukcia dverí. Musia v nich byť priečne a pozdĺžne výstuhy, pevný oceľový rám, zvuková a tepelná izolácia a kvôli legislatíve a poisteniu aj protipožiarne prvky.“ dopĺňa bezpečnostný analytik.
Dvakrát meraj
Dôležitá je aj retiazka. Ak sú oká na nej poctivo pozvárané a retiazka je pevne uchytená skrutkou na jednom konci v zárubni a na druhom konci na kľučke, prekonať ju je náročné.
„Istotu, že budete mať dobré a funkčné bezpečnostné dvere máte iba vtedy, keď si ich vyberiete až potom, ako servisní technici všetko zamerali, zvážili a následne navrhli riešenia. Takže nie najskôr zaplatiť zálohu a potom ich čakať, ale dať si bezplatne urobiť zameranie, odborne, nezáväzne poradiť, na základe zisteného získať cenovú ponuku a potom si v pokoji vybrať,“ dáva dobrú radu bezpečnostný analytik.
A keďže také dvere nie sú lacný špás, nie je na škodu vybrať si ich u takého predajcu, ktorý k nim ponúka aj časovo neobmedzený a bezplatný servis. Ak vie, že predáva kvalitný produkt, nemá problém poskytovať takúto službu.
„Dvere Sherlock si môžete kúpiť na splátky. Znamená to, že priamo na predajni nepotrebujete ani cent na to, aby ste odišli s dverami. Prvú splátku platíte až po mesiaci.“ uzatvára Juraj Hroš.