Free songs
Home / Zdravie / Odnaučte sa zaspávať s mobilom
Odnaučte sa zaspávať s mobilom

Odnaučte sa zaspávať s mobilom

Ľahnúť si do postele a zaspať bez najmenších problémov je ideálna predstava o dokonalom spánku. Takýto komfort a pohodlie si ale nemôže dovoliť každý. Niekoho sužujú zdravotné problémy, rodinné, pracovné a niekedy aj vek komplikuje jednoduchšie zaspávanie. Vieme, že cesta k ideálnemu spánku nie je vždy ľahká, no pokiaľ si vážite svoje zdravie, ktoré je na jeho kvalite závislé, mali by ste si premyslieť, čo všetko robíte pre dosiahnutie optimálnych podmienok.

 

Pomocník človeka, nepriateľ spánku

Spánok riadi aj hormón melatonín, ktorého aktivita je závislá na intenzite svetla. Respektíve, pokiaľ sa začína v našom okolí stmievať, melatonín sa postará o únavu, a automatické pripravovanie tela na spánok. V prípade, že ho narušíme výrazným žiarením, nesmieme sa čudovať, že sa nám aj napriek zívaniu nedarí zaspať.

Možno si poviete, že nič také nerobíte a predsa je to veľmi náročné. Priznajme si ale, koľkokrát sa pred spaním pozrieme na mobil, či nemáme zmeškanú správu a hovor. O tom, že si práve vo večerných hodinách píšeme s priateľmi na sociálnych sieťach a messengroch asi ani netreba veľa hovoriť. O účinkoch mobilných zariadení na naše zdravie sa písalo už veľa tiež. No stále to zrejme nepostačuje na to, aby sme si uvedomili, ako nám to škodí.

Svetlo z týchto technologických noviniek je vďaka stále viac prepracovanejším a väčším displejom rušivým momentom, ktorý pôsobí práve na hladinu spomínaného hormónu. Modré svetlo a spánok sa jednoducho v láske moc nemajú a určite vám môže zapríčiniť nežiaduce účinky.

Ako sme už spomínali, niekedy je to spôsobené aj vekom. Človek s pribúdajúcim vekom stráca prirodzenú schopnosť nenáročného spánku. V priebehu veku je viac a viac faktorov, ktoré ho ovplyvňujú. Pri priemernej dĺžke života 75 ročnej osoby sa udáva, že prespí zhruba 25 rokov. Jedným z najčastejších problémov, ktoré zhoršujú toto obdobie sú rušivé momenty, ktorých je veľa a návyky, ktoré ich spôsobujú.

TIP: Kúpte si puzdro na mobil

Aj napriek tomu, že je mozog dokonalé zariadenie, nie vždy sa dokáže adaptovať na všetky podmienky. Možno ste ani nevedeli, ale v priebehu noci náš mozog nespí, je veľmi aktívny. Stará sa o fungovanie nášho tela, spracováva jednotlivé podnety, ktoré sme počas dňa prežili. Pamätá si postavy a tváre z nášho života, ktoré si vo sne premietame a pritom si myslíme, že sa nám o nich len sníva a vidíme ich prvý krát.

Scroll To Top