Free songs
Home / Deti / Ako vychovávate svoje dieťa?

Ako vychovávate svoje dieťa?

Štýl výchovy sa za posledné roky výrazne zmenil, na tom sa zhodneme asi všetci. Dôvodom však nemusia byť nevyhnutne len moderné technológie a jednoduchý prístup k informáciám.

Naši rodičia a starí rodičia nemali po ruke príručky, či rady cudzích mamičiek a oteckov. Jednoducho si museli vystačiť sami a prípadné rady hľadali len u svojich rodičov. Rovnako aj deti vyrastali v zdravšom svete, hrávali sa vonku, mali veľa kamarátov aj rešpekt pred dospelými.

Ako sa teda všetko mení, tak aj náš vlastný prístup k rodičovstvu a k našim deťom. Jednoducho chceme vedieť všetko hneď a v najlepšom prípade sa aj na všetko pripraviť. Často tak investujeme do monitorov dychu dieťaťa, či do pestúnok, aby sme mali našu ratolesť neustále pod kontrolou. Neznamená to, že naše matky nemali tieto starosti, len ich riešili častým nazeraním na dieťa a hodinami sedenia pri našej postieľke. Využívanie techniky nie je zlé, no neraz pritom zabúdame najmä na deti samotné. Dobrý vzťah a výchova je nutne podmienená aj vzájomným vzťahom. Neznamená to, že ak dáte dieťaťu všetko čo chce, alebo Vy máte pocit, že to práve potrebuje, bude šťastné. Aj Vaše dieťa potrebuje najmä lásku, objatie a pocit istoty.

shutterstock_131916275

Neraz sa však stretávame aj s prehnanou opatrnosťou zo strany rodičov. Aj dieťa sa musí naučiť rozpoznávať nebezpečenstvo a tiež to, že keď padne, ublíži si. Tým, že za ním budete neustále behať a držať ho ďalej aj od toho najmenšieho nebezpečenstva vôbec mu nepomôžete. Vrcholom opatrnosti sú ochranné helmy na doma. Odborníci sa však zhodujú, že v prípade úrazu môžu dieťaťu viac uškodiť ako pomôcť.

Pomerne často v snahe rozvíjať schopnosti dieťaťa obetujeme vlastný čas a peniaze a využívame viaceré kurzy, či špeciálne hračky už pre tie najmenšie deti. Tu sa iste veľa naučia, no ak mu nedáte šancu, aby si občas našlo zábavu samo, či len tak rozvíjalo svoju fantáziu, môže to mať dôsledky aj do vyššieho veku.

V snahe udržať ich ďaleko od nebezpečenstva si možno ani neuvedomujeme, že deti neraz oberáme aj o fyzickú aktivitu. Väčšie dieťa jednoducho chce liezť po stromoch, preliezačkách a skúša a rozvíja tak svoju silu, aj priestorové vnímanie. Ani toto neskôr už nedoženie.

Starostlivosť o dieťa nemožno presne naplánovať, chyby robí každý, no ak to preháňate, ukazujete svojmu dieťaťu, že mu neveríte a že nič bez Vás nezvládne. Chcete naozaj takto vychovávať svoje dieťa?shutterstock_131916275

Scroll To Top