Človek sediaci. Takýto prívlastok by sa hodil na nejedného z tých, ktorí pracovnú dobu presedia za stolom či počítačom. Sedieť 8, 10 či dokonca 12 hodín denne, to sa dá po fyzickej stránke považovať za veľmi náročný a špičkový výkon. Ako to zariadiť, aby pri takejto jednostrannej záťaži telo trpelo čo najmenej?
Pár minút na ľahký strečing
Akákoľvek stereotypná činnosť nie je pre organizmus práve prospešná. Ak máte pred sebou usedený deň, nájdite si čas na krátke ponaťahovanie sa. Na webe nájdete mnoho spôsobov, ako uľaviť stuhnutej šiji a chrbtovému svalstvu. Vaše telo si zaslúži, aby ste mu počas dňa venovali pár minút pozornosti.
Správne sedenie
Ak už musíte sedieť, seďte správne. To znamená s nohami pevne na zemi a na sedačke, ktorá vám dovoľuje mať kolená v uhle zhruba 100°. Pri sedení by ste mali byť prirodzene vystretí a vaše ruky by nemali visieť, ale mali by byť aj pri písaní na klávesnici voľne položené na stole. To si vyžaduje nie len stôl adekvátnych rozmerov, ale aj správny kancelársku stoličku.
Vhodné pracovné náradie je základ
Výberu kancelárskej stoličky venujte čas aj peniaze, oboje sa oplatí. Dobrá stolička by mala byť výškovo nastaviteľná a s posedom z pamäťovej peny. Kvalitné kancelárske stoličky však môžu byť vybavené aj systémom dynamického sedenia, ktoré vás pri sedení bude nútiť zapájať stabilizátory trupu. Okrem ukážkového sedenia tak budete ešte aj posilňovať.
Kompenzácia v podobe fyzickej aktivity
Presedený čas sa snažte kompenzovať fyzickou aktivitou vo voľnom čase. Skvelé sú prechádzky v akomkoľvek čase a na akýchkoľvek miestach, ale tiež plávanie, bicyklovanie či posilňovanie s vlastnou váhou tela. Dobre vám spravia aj pravidelné masáže. V zásade je vhodná akákoľvek aktivita, pri ktorej sa cítite dobre.