Niektorí ľudia sú voči recyklácii skeptickí. Prečo? „Lebo ja som videl, ako smetiarske auto do seba nasypalo aj plasty, aj sklo, aj papier.“ Áno, to sa bežne robí, pretože toto sú tie hlavné materiály, ktoré sa dajú recyklovať, až následne v recyklačnom stredisku sa roztriedia. Dôležité je, že obsah zo separovaných kontajnerov nie je nikdy zmiešaný so zmesovým odpadom. Až vtedy by ste mohli mať pochybnosti o tom, že recyklácia je naozaj prospešná.
Recyklujete aj Tetra Pak?
Nápojový obal alebo aj Tetra Pak je to, v com najčastejšie býva mlieko, džús či smotana. Recyklujete ich? Nie, lebo to nie je ani ryba, ani rak? A to je chyba, na Slovensku sa denne predá približne 1,5 milión výrobkov zabalených v Tetra Paku. To znamená, že priemerne každý štvrtý Slovák si denne kúpi mlieko, džús alebo smotanu. Toto však nie je pre vás až tak dôležité vedieť, čo je určite dôležitejšie je, že aj Tetra Pak sa dá recyklovať. Z dvoch litrových krabíc od mlieka sa vyrobí 1 meter štvorcový kuchynských utierok. Niet sa čomu čudovať, pretože okrem plastu a hliníka obsahuje až 70 % papiera.
Čo si myslia Slováci o triedení odpadu?
Myslíte si, že Slováci patria v triedení odpadu k tomu horšiemu v Európe? Budete veľmi milo prekvapený, keď sa dozviete, že až 90 % Slovákov považuje triedenie odpadu za dôležité. Chcete dôkaz namiesto sľubov? Tipnite si, koľko nápojových obalov sa ročne z celkového počtu 9000 ton recykluje na Slovensku? Až 48 % z tohto množstva je recyklovaných. Ako vyzerá táto recyklácia?
Ako prebieha recyklácia Tetra Paku
Zaujíma vás, čo sa stane s Tetra Pakom, keď ho od vás odvezú do zberne? Tam sa nápojové obaly zlisujú tak, aby ich prevoz bol efektívny a dodajú sa do fabriky, kde z nich urobia papier, plyn a hliníkové brikety. Obaly sa zmiešajú s vodou a obrovským mixérom sa rozsekajú – potom sa od seba oddelí papier, hliník a polymér. Z papiera sa robia kuchynské utierky, toaletný papier či kartónové krabice. Z polyméru sa vďaka teplotnej úprave vyrobí plyn. A z hliníku? Z neho sa urobia pekné hliníkové tehly, ktoré idú ďalej do výroby. Chcete sa dozvedieť viac? Navštívte stránku o nápojových kartónoch a zistite a zistite, prečo je recyklácia taká užitočná.