Na pultoch obchodov a predajní nie len so zdravou výživou sa v posledných rokoch objavujú plody, o ktorých existencii sme prednedávnom ani nemali tušenia. Jedným z takýchto „prípadov“ je aj kustovnica čínska, ktorú poznáte aj pod názvom Goji.
Kustovnica čínska sa ako krík vyskytuje v Japonsku, Číne, Kórei a okolitých krajinách. Jej plody, bobule, majú červenkastú farbu (to vďaka obsahu karotenoidov) a obsahujú desiatky malých žltých semienok. Pre ľudské zdravie je však ďaleko dôležitejší obsah látok v Goji. Tento zázračný doplnok stravy obsahuje kompletný zoznam esenciálnych aminokyselín a tiež dôležité stopové prvky ako železo, zinok, vápnik a ďalších až 18 prvkov. Je tiež významným zdrojom vitamínu C a vitamínov z radu B, veď betakaroténu obsahuje viac ako mrkva.
Liečivé plody aj rastlina
Tradičná čínska medicína je overená stovkami a stovkami rokov. To, že pracuje aj s Kustovnicou a jej plodmi nie je žiadne prekvapenie. Goji sa podľa tradičných východných receptúr môže pripravovať vo forme čaju a jej užívanie je vrelo doporučované. V Ázii má Goji povesť liečivej rastliny a potraviny, ktorá povzbudzuje sexuálnu výdrž a celkovú vitalitu organizmu. Okrem plodov sa staré recepty opierajú aj o listy, korene a kôru, liečivá sila rastlinky je teda bezozvyšku využitá.
Čo na to veda?
Obsah pre človeka prínosných látok v tomto ovocí je podložený aj vedecky. Vďaka obsahu silných antioxidantov dokážu plody Kustovnice účinne bojovať proti voľný radikálom, považovaným za jednu z hlavných príčin starnutia organizmu. Goji tiež tlmí výskyt alergií, znižuje krvný tlak a stimuluje tvorbu červených a bielych krviniek. Užívať ho môžu aj cukrovkári a ľudia trpiaci závratmi. Goji sa môže konzumovať sušené, v podobe šťavy, ale aj prášku. Aby sa prejavili jeho účinky, stačí skonzumovať pár gramov denne.