S otázkou vreckového sa začnete zaoberať až keď vaše dieťa pôjde na horný stupeň na základnej škole. Dovtedy svojim detičkám nezverujete veľké množstvo peňazí, čo je aj veľká výhoda. Aké vreckové ale dávať svojim starším ratolestiam, ktoré začínajú chodiť na strednú školu alebo vysokoškolákom, ktorí si popri škole neprivyrábajú? Skúste tento spôsob. Uvidíte, že naučíte svoje deti hospodáriť s peniazmi a pripravíte ich tak na budúcnosť, keď už budú sami zarábať a budú potrebovať ušetriť určitú sumu.
Čo deň, to určitá suma
Stanovte svojim školopovinným deťom určitú sumu na deň a podľa toho, koľko dní sú v škole, toľko im dávajte. Takýto systém je ale určený najmä vysokoškolákom, ktorý nie sú celých päť dní v týždni v škole. Overil sa však aj u tých, ktorí navštevujú strednú školu, poprípade aj základnú. Dajme si príklad. Dieťaťu, ktoré navštevuje vysokú školu, dávajte na deň napríklad 5 eur (suma bude záležať aj od toho, či vaše dieťa je na internáte alebo aj dochádza do niekoľko kilometrov vzdialeného mesta). Je len na vašom dieťati, či si dokáže ušetriť, alebo všetky peniaze prefláka. Je dôležité, aby ste svojmu dieťaťu nedávali nič naviac. Naučíte ho dať hospodáriť s peniazmi. Samozrejme, je dôležité, aby ste pri stanovovaní sumy, mali pri sebe svoje dieťa. Nemôžete mu dávať na deň dve eurá, pričom len cesta tam a späť ho bude stáť viac ako dve eurá.
Toto je úplne jednoduchý a veľmi často praktizovaný systém pri dávaní vreckového. Je len na vás, či si vezmete inšpiráciu, alebo budete svojmu potomkovi dávať peniaze hocikedy si o to požiada.