V tom prípade musíte myslieť nielen na seba, ale aj na jeho pohodlie. Určite teda nezabudnite na obľúbenú hračku, prikrývku, ale aj misky na jedlo aj vodu. Budete tiež potrebovať vôdzku, obojok, prípadne lieky aj pre Vášho štvornohého miláčika, ako sú antiparazitiká, doplnky stravy alebo ukľudňujúce prípravky.
Netreba však zabúdať ani na jeho identifikáciu, ako aj potvrdenia od veterinára, že pes, či mačka je očkovaný proti besnote a iným chorobám. Každé zviera, ktoré cestuje do zahraničia teda potrebuje aj pas spoločenského zvierať (Pet Passport). Jeho vzhľad ako aj obsah je presne stanovený a vystaví Vám ho veterinár. Potrebujete ho nielen pri cestách do EÚ ale aj iných štátov sveta. Práve v ňom musí byť uvedené aj očkovanie proti besnote podľa odporúčaní výrobcu vakcíny.
Pas spoločenského zvieraťa taktiež musí obsahovať Vaše údaje ako majiteľa zvieraťa, popis a identifikáciu zvieraťa, rôzne očkovania ako aj ošetrenie proti kliešťom a iným vnútorným alebo vonkajším parazitom. Pri ceste do zahraničia musí byť Vaše zvieratko označené aj mikročipom. Tento pas slúži nielen na identifikáciu, ale aj na preukázanie zdravotného stavu zvieraťa. Bez neho Vás môžu vrátiť do krajiny pôvodu, ale zviera aj zabaviť, či dokonca utratiť. Tomu sa určite chcete vyhnúť, preto prípravy aj Vášho domáceho miláčika pred dovolenkou nepodceňujte.
Ak máte všetko vybavené, dovolenka sa môže začať. No aj pri samotnej ceste by ste mali dbať na potreby svojho psíka, či mačky. Ak cestujete vlastným autom, robte časté prestávky a myslite aj na dostatok tekutín. Dôležité však je myslieť aj na bezpečnostné pásy, a to aj v prípade zvieraťa. Na to sú vhodné rôzne popruhy. V prípade nehody mu totiž hrozia rovnaké zranenia, prípadne aj smrť, ako aj nám. V žiadnom prípade však netrpte jeho prítomnosť na predných sedadlách. Môže odpútať Vašu pozornosť od riadenia a v prípade nehody ohrozuje jeho život aj airbag.
Ak chcete cestovať vlakom, či lietadlom, zistite si všetky pravidlá pre prepravu zvierat u jednotlivých prepravcov.