Magnety vo svojom okolí vytvárajú magnetické pole. Učili sme sa o nich už aj na základnej škole. Ich praktické využitie sme však pravdepodobne spoznali až o trochu neskôr, v praktickom živote. Permanentné magnety alebo elektromagnety priťahujú železo a oceľ a v mnohom nám uľahčujú prácu.
Magnety pre majstrov
Hoci sa príliš nevyznáte vo fyzike, nemusíte mať práve červený diplom na to, aby ste silu magnetov využili aj v bežnom živote. S magnetickými držiakmi a upínacími prvkami zvládnete čo-to zmajstrovať aj sami, postačí vám zručnosť a tie správne nápady. Využijete ich nielen vo svojej dielni, ale aj v kancelárii alebo v obchode, no dbajte pritom na ich veľkosť, váhu a magnetickú silu. Magnetické úchyty si vyberajte podľa požadovaného tvaru. Extra silu vám zabezpečia magnety z neodymu okrúhleho tvaru s priehlbinou, magnetické háky alebo úchyty so závitmi. Keď sú zahalené do oceľového cylindra, dokážu pôsobiť ešte väčšou magnetickou silou, avšak myslite na to, že nie sú vhodné na priťahovanie predmetov na diaľku, medzi magnetom a predmetom musí existovať priamy kontakt. S magnetickými upínačmi bude vaše brúsenie, montáž alebo leštenie presné a bezpečné. Rôzne tvary magnetov pomôžu i pri konštruovaní nábytku (napr. uchytenie dvierok na skrini či sprchovom kúte). Ďalšou kategóriou silných magnetov sú napríklad bremenové magnety, fungujúce i bez využitia elektrickej energie. Vďaka tomu je ich použitie nízkonákladové a prakticky bezúdržbové. Dokážu si poradiť s váhou až 6 ton, a tak vo vašej dielni alebo sklade ľahko prenesiete i veľmi ťažké kovové bremená. Feritové magnety rôznych tvarov a rozmerov sú odolné voči korózii a využijete ich ako doma, tak i v kancelárii. Silné neodymové magnety vám pomôžu z oblečenia odstrániť ochranné čipy, ktoré vám v predajni zabudli dať dole.
Silné magnety v priemyselnej sfére
Keď nazrieme do priemyselnej sféry, i tam nájdeme pár šikovných magnetických pomocníkov. Magnetické separátory spoľahlivo vyzbierajú z výrobnej linky drobné i väčšie kovové čiastočky, no opäť sa pri výbere vhodných kúskov okrem tvaru a magnetickej sily riadime aj teplotnými podmienkami, za ktorých sú schopné účinne fungovať. Extra silné magnety slúžia napríklad na výrobu elektromotorov, harddiskov do počítačov alebo ich nájdeme v prevodovkách vozidiel. Sú tiež súčasťou mikrofónov a reproduktorov. Najsilnejším typom magnetov sú magnety z neodymu, ktoré dokážu odolávať i veľmi vysokým teplotám. Sú lesklé, hladké a tvrdé, no napriek tomu nie je ťažké ich rozbiť, preto sa odporúča opatrná manipulácia. Kto chce svojich blízkych potešiť originálnym darčekom, má možnosť zaobstarať im špeciálne magnetické stavebnice z neodymových guľôčok rôznych farieb (čierna, strieborná, biela a pod.). Magnetické guľôčky umožňujú vytvárať rôzne sošky a stavby, rozvíjajú kreativitu a cvičia jemnú motoriku rúk. Pri tomto druhu hry je ľahké si odpočinúť a zároveň žasnúť nad silou magnetov.