Každá mamina, ktorá vychovala dievčatko aj chlapca, vie, aké sú medzi nimi obrovské rozdiely. Chlapcov viac zaujímajú zbrane a dievčatá zase bábiky. Rozmýšľali ste niekedy, kvôli čomu to je takto rozdelené? Je to kvôli tomu, že muži viac túžia po moci ako ženy a už ako malí v telke vidia, že vďaka pištoliam môžu ľudí ovládať? Alebo je za tým niečo iné?
Za všetkým je genetika
Keď sa pozriete do zvieracej ríše, tam je to tiež podobné – opice, levy či jelene tiež zvádzajú súboje o postavenie v skupine a vplyv na ňu. A používajú pri tom zbrane, opice napríklad po sebe hádžu kamene alebo sa bijú palicami. A u chlapcov je to také isté, chcú byť mocní, a tak sa hrajú na strieľačky, aby si vydobyli vplyv, po ktorom tak túžia. A čo za to môže? Genetika, teda hladina testosterónu, ktorá je vo väčšine prípadov u chlapcov vyššia ako u dievčat.
Je to nebezpečné?
Tým, či záujem o veľké pištole a následná hra s nimi deti nejako v dospelosti ovplyvní, sa zaoberalo množstvo psychologických štúdií. Dodnes sa ani jednej nepodarilo potvrdiť, že kvôli týmto detským hrám z chlapcov vyrastú agresívnejší dospeláci. To ovplyvňuje množstvo iných, oveľa dôležitejších, faktorov – rodina, škola, kamaráti, výchova a ich vzory. Takže sa nemusíte báť, ak uvidíte svojho syna s hračkárskym samopalom kričať: „Ruky hore!“ nebude z neho automaticky agresívnejší dospelák.
Čo by ste mali robiť
V žiadnom prípade im nezakazujte všetky tie lasery, pištole, meče, kuše či luky. Dosiahnete úplne opačný efekt. Je dôležité, aby ste s dieťaťom videli dialóg a zistili, či vníma rozdiel medzi skutočnými a hračkárskymi zbraňami. Ak rozumejú, je všetko v poriadku, ak nie, tak im ho vysvetlite. Je to to najlepšie, čo pre vaše dieťa môžete urobiť – žiadne zákazy, ale vedenie rozumných rozhovorov, v ktorých mu rozširujete obzory.