Média hlásili, že za rok 2016 stúpol počet návštevníkov v Tatrách. Vzhľadom na to, že vo svete je napätá situácia, Slováci namiesto dovolenkových destinácii pri mori vyberajú dovolenky skôr na Slovensku – na slovenských prírodných jazerách, kúpaliskách, ale aj v slovenských horách. Ak aj vy patríte k tým, ktorí tento rok nešli k moru a radšej ostali na Slovensku, určite ste si vzali aspoň na pár dní voľno a šli ste sa pozrieť na unikátne miesta, o ktorých ste dlho snívali, ale bohužiaľ nevychádzal vám čas, aby ste ich navštívili. Viete ale prečo sa vám oplatí spoznávať nové miesta na Slovensku a nie v zahraničí? Tu sú dôvody.
Príroda a krásne výhľady
Slovensko sa môže pochváliť nielen peknými historickými mestami, ale aj krásnymi horami. Zahraniční turisti poznajú najmä Vysoké Tatry. Na Slovensku sú ale okrem týchto veľhôr často navštevované aj iné oblasti. Okrem Vysokých Tatier turisti obľubujú aj tieto pohoria – Nízke Tatry, Javorníky, Štiavnické vrchy, Slovenský raj, Vihorlat, Malá a Veľká Fatra, Strážovské vrchy. V ktorých okolitých krajinách si môžete vychutnať výhľad z hôr na okolité doliny? V Čechách určite nie. A to je hlavný dôvod, prečo češtinu počujete v slovenských horách.
Postačí, keď si vezmete turistický ďalekohľad, turistickú výbavu, niekoho blízkeho a môžete si ísť vychutnávať krásnu nedotknutú prírodu.
Na Slovensku sa môžete dostať najvyššie do výšky 2654 m.n.m. Síce len s horským vodcom, ale ak máte bohaté skúsenosti s lezením, takýto pomerne náročný výstup zvládnete ľavou zadnou. V takejto výške vám veru ďalekohľad bude užitočný. Kto z vás si môže povedať, že sa na Slovensko díval zo „strechy“ Slovenska?
Zrúcaniny, hrady a zámky
Každá krajina v Európe sa môže pochváliť krásnymi pamiatkami. Častokrát však chodievajú na Slovensko, aby si obzreli tie slovenské. Tie slovenské majú svoje čaro. Veď predsa na Slovensku máme jednu z najväčších zrúcanín v Európe – Spišský hrad. Okrem Spišského sa môžeme pokochať viacerými inými zámkami, kaštieľmi, ale aj zrúcaninami, ktoré vyrážajú dych akonáhle ich zbadáte. Ak pravidelne navštevujete kultúrne pamiatky na Slovensku, všimnete si, že aj samotní sprievodcovia sa snažia navodiť atmosféru daného obdobia a obliekajú sa do dobového oblečenia, čo návštevníkov prenesie o niekoľko storočí až tisícročí naspäť. Nečudovali by ste ani, keby ste zbadali oblečeného poľovníka a v rukách by držal moderný poľovnícky ďalekohľad. Napríklad na Beckove – na krásnej zrúcanine pri Novom Meste nad Váhom chodia sprievodkyne v dobovom oblečení.