Samota je fajn, každý raz za čas potrebuje byť sám. Je ideálna na super psychohygienu – po náročnom pracovnom týždni si sama dáte pohár vína, pustíte si hudbu, vyložíte nohy na stôl a užívate si pokoj, ticho a samu seba. Osamelosť je však problém, je to stav, kedy ste sama, hoci máte chuť na spoločnosť. Ako môžete proti osamelosti bojovať?
Ponúknite pomoc ľuďom, ktorí ju potrebujú
Ak sa cítite osamelá a máte chuť na spoločnosť, čo keby ste nezištne pomáhali ľuďom, ktorí to potrebujú? Potrebuje vaša susedka postrážiť deti, ale nevie zohnať opatrovateľku, čo keby ste sa toho podujali? Odchádza váš známy na dovolenku a nemá sa mu kto postarať o psíka? Pomôžte mu.
Nájdite si hobby, pri ktorom stretnete iných ľudí
Ak máte ako hobby štrikovanie, asi veľa ľudí počas pletenia svetra na svojom gauči nestretnete. Skúste si nájsť také aktivity, pri ktorých sa budete stretávať so zaujímavými ľuďmi. Prihláste sa na yogu, nájdite si workshop, ktorý vás zaujme, choďte na tanečnú alebo sa zapojte do miestneho združenia, ktoré bojuje proti vizuálnemu smogu. Tých možností je veľa.
Dobre sa vyspite
Osamelí ľudia mávajú často nekvalitný spánok, budia sa uprostred noci a aj zaspávanie im trvá dlhšie. A práve kvalita spánku sa ovplyvňuje vašu náladu. Ak sa dobre nevyspíte, často môžete byť mrzutá a to odradzuje ľudí od toho vyhľadávať vašu spoločnosť. Ak sa však dobre vyspíte, budete mať dobrú náladu a budete mať chuť komunikovať s ľuďmi, cestu si k sebe nájdete.
Neuzatvárajte sa do seba
Uzatvoriť sa do seba a začať ľutovať samú seba, že ste opustená a nikto sa s vami nechce stretávať, je to najhoršie, čo môžete urobiť. Myslite pozitívne, buďte otvorená ľuďom a aj nápadom. Ak vám niekto navrhne, aby ste s ním išli korčuľovať sa na hrádzu, vyjadrenia typu „ááá ja neviééém“ či „mne sa nechce“ ho odradia od toho, aby vás zavolal aj nabudúce.