Chuť kávy je, podobne ako chuť hrozna a vína, závislá od prostredia, v ktorom sa pestuje. Ovplyvňujú ju klimatické podmienky, vlhkosť, nadmorská výška, množstvo slnka, ktoré je pre jej rast nevyhnutné… Preto pri hľadaní najlepšej kávy na svete musíme prebehnúť celú zemeguľu.
Rovnaký druh kávy totiž chutí úplne inak v Afrike a inak v Ázii. No tie najlepšie zrnká kávy podľa nás nájdeme v srdci Južnej Ameriky – v Brazílii. Ani vy sa tam v najbližšom čase nechystáte? Našťastie, v dnešnej dobe stačí navštíviť e-shop s kávou a vôňa i chuť Brazílie vám na druhý deň zaklope doma na dvere.
Prečo je brazílska káva tá najlepšia?
Môže za to v prvom zloženie tzv. červenej pôdy, ktorá je bohatá na humus a dusičnany. Kávovník rastie v tropických oblastiach, ktoré mu poskytujú dostatok vlhkosti v podobe dažďa, bez ktorého by sa mu vôbec nedarilo. Teplota by nemala klesnúť pod 15°C. Chuť kávy závisí aj od toho, či kávové kríky a stromy rastú na rovine alebo v horách. Hlavná produkcia v Brazílii rastie na rovine, vďaka čomu dozrievajú všetky bobuľky takmer naraz. Aj napriek tomu, že by ich mohli naraz a rýchlejšie pozbierať stroje, mnohí farmári kávu zbierajú ručne, aby vyzbierali len úplne zrelé bobule. Aj z toho dôvodu patrí dobre upražená pravá brazílska káva ku kávam s výrazne pozitívnymi účinkami na zdravie.
V brazílskej káve okrem typickej horkosti nachádzame aj sladkú chuť, najmä pri prvom dúšku. Je to vďaka tomu, že farmári ju najskôr sušia na kríkoch. Kávové zrnko je obklopené dužinou a šupkou, ktorú nazývame kávová čerešňa. Pri prirodzenom vysychaní vstrebáva zrnko kávy sladkosť z čerešne a po ošúpaní je potom menej horké. Takto sa môže káva sušiť aj keď je pozbieraná, ale na kríkoch je tento proces prirodzenejší.
Ako teda chutí Brazília? Výrazná horkosladká chuť má v sebe tóny čokolády a karamelu. Je veľmi jemná a oproti iným druhom kávy je menej kyslá. Hodí sa aj na prípravu káv, ktoré majú rôzne príchute alebo sa miešajú s inými druhmi kávy. Samotná chuť sa samozrejme odvíja aj od toho, ako sú zrnká napokon upražené. Svoje horké zlato si obyvatelia Brazílie veľmi vážia a je to cítiť v každom dúšku. Ak natrafíte na pravú brazílsku kávu, dobre upraženú, vedzte, že jej účinky na zdravie
Spoľahlivá Kostarika
Káva z Kostariky je ako verný priateľ. Má presne takú chuť, akú má káva mať a jej zrniečka sú pravidelných tvarov. Hodí sa ako ranná káva na povzbudenie. Vďaka vulkanickej pôde je táto káva jemná a v jej chuti je aj náznak orieškov.
Káva z Guatemaly
V Guatemale sa káva pestuje v hornatých oblastiach, ktoré jej dodávajú intenzívnejšiu horkosť. Jej chuť je ťažká a silná, preto sa hodí na dni, keď má človek chuť vychutnať si šálku neobyčajnej kávy. V jej vôni je možné zacítiť dym. Niektoré kávovníky rastú v oblastiach, kde prichádzajú do kontaktu s vetrom sponad oceánu, čo spôsobuje, že takáto káva je pomerne kyslá.
Supremo z Kolumbie
Predaj kávy je v tejto krajine významným obchodným trhom. Nečudo, veď Kolumbia produkuje až 15% svetovej kávy. Venuje sa pestovaniu kávy rôznej kvality, preto je vhodné vždy siahnuť po odrodách označených slovom Supremo, tie sú na vrchole rebríčka. Zamatová chuť veľkých kávových zŕn ju predurčuje za hrdinu priateľských stretnutí v našich obývačkách.
Etiópska jednotka
Etiópska káva patrí ku chuťovo najzaujímavejším na svete. Nehovoriac o tom, že práve Etiópia je pravlasťou kávy. Pestuje sa na malých farmách vo vyššej nadmorskej výške. Jej chuť má v sebe prvky pripomínajúce trpké víno. Keďže nerastie na jednom rozľahlom mieste, z každého kúta chutí inak – niekedy ovocnejšie, inokedy korenisto.
Jamajské plantáže
Káva dozretá na Jamajke je pomerne drahá a ponúka klasickú výraznú chuť. Podľa niektorých odborníkov v nej môžeme zacítiť arómu rumu. Delí sa dva hlavné prúdy – jeden druh je výrazný a ťažší, druhý zase jemný a ponúka slabšiu kávu, ktorú si môžete dať pokojne aj popoludní.