Turistika pre nás znamená relax na čerstvom vzduchu ďaleko od mestského ruchu a civilizácie. Namiesto ležania pri mori sa mnohí Slováci prekvapujúco rozhodujú pre dovolenku na horách doma na Slovensku. Môže za to najmä politická situácia vo svete, resp. v prímorských európskych krajinách. Čo všetko ale na vás striehne vo vysokohorských polohách?
Nestabilné počasie
Najmä vo Vysokých Tatrách býva počasie nestabilné, či už v lete, alebo v zime. Ak preto plánujete buď teraz, alebo o rok nejaké celodenné turistiky, pripravte sa na to, že predpoveď nemusí vyjsť podľa vašich plánov. Hovorí sa, že v horách sa počasie mení každú pol hodinu a konkrétne v Tatrách by ste to mali brať doslovne. Ak plánujete ísť do vysokohorských polôh, počítajte s výraznejšími zmenami v počasí. Nepreceňujte svoje sily, lebo na to doplatíte.
Ťažký skalnatý terén
V nižších polohách náročnosť terénu nemusíte pociťovať, ale ak vystúpite vyššie, niektoré úseky vám môžu robiť problém. Preto keď plánujete určitú trasu, dôkladne si ju naštudujte, aby ste vedeli, aké prevýšenie môžete očakávať, akú má náročnosť a hlavne, koľko hodín trvá. Odporúčam dávať si rezervu aspoň dve hodiny. Nikdy neviete, v niektorom úseku môžete mať problémy.
Zmena ovzdušia
Možno to nepociťujete, ale vaše telo si to uvedomuje. Je vystavené neustálej námahe a so stúpajúcou nadmorskou výškou budete cítiť zmenu. Ľahšie sa zadýchate a ak nebudete dopĺňať tekutiny, ktoré potením strácate, hrozí vám kolaps. Z vlastnej skúsenosti vám odporúčam nosiť na hory tabletky magnézia, poprípade klasický hroznový cukor. Nesmiete zabudnúť ani na dostatočné množstvo tekutín.
Aj napriek množstvu nástrah, ktoré vás čakajú v horách, chodievajte pravidelne na turistiku. Je to niečo neopísateľné. Musíte to len zažiť.