Čas oddychu nahráva aj zlodejom, a to kdekoľvek na svete. Najmä na dovolenke si tak treba dávať veľký pozor na svoje veci a najmä na doklady, platobné karty a hotovosť. Ich strata alebo krádež Vás nebude len mrzieť, ale môže Vás vyjsť poriadne draho.
Čo však robiť ak dôjde k najhoršiemu? V tom prípade treba krádež, ale aj stratu ohlásiť na miestnej polícií. Tá vydá potvrdenie o udalosti, na základe ktorého môžete následne požiadať náš zastupiteľský úrad v danej krajine o vydanie náhradného cestovného dokladu, ktorý Vám poslúži len na cestu domov. Tento platí nielen v krajine kde dovolenkujete, ale vo všetkých krajinách, cez ktoré budete prechádzať. Ak ste v krajine, kde Slovensko nemá zastúpenie, môžete sa o pomoc obrátiť na ktorýkoľvek iný úrad, niektorej z členských krajín EÚ.
Udalosť však treba ihneď nahlásiť, a to všetkým inštitúciám, inak môže prísť k zneužitiu. Nemyslite tak len na občiansky, či vodičský preukaz, alebo pas. Ak ste spolu s týmito dokladmi stratili napríklad aj kartičku poistenca, oznámte to aj poisťovni. Ak Vám zmizol telefón spojte sa s operátorom, inak Vám môže prísť veľmi vysoký účet za hovory, ktoré uskutoční zlodej.
V prípade krádeže hotovosti sa už nedá robiť iné, ako to oznámiť na polícií, tá s tým zrejme aj tak veľa nespraví, pokiaľ neviete páchateľa identifikovať. Vreckári sú však veľmi šikovní, a tak si zrejme krádež uvedomíte až keď už sú aj s korisťou veľmi ďaleko. V prípade krádeže debetnej alebo kreditnej karty, je nutné bezodkladne informovať banku a karty zablokovať, aby ste o všetky svoje peniaze neprišli. Ak sa však ocitnete celkom bez peňazí, môže Vám pomôcť banka, alebo rodina a priatelia. Je totiž možné posielať hotovosť aj do zahraničia, a to pomerne rýchlo, no zadarmo to nebude. Aj preto si na svoje veci dávajte veľmi dobrý pozor. Fotokópie dokladov majte uložené mimo a pre istotu majte napísané aj dôležité telefónne čísla, nielen na rodinu, ale aj na operátora, do banky, atď.